Son Dakika

Astroloji ve Saglık

ASTROLOJİ VE SAĞLIK

Tıbbın babası olarak anılan Antik Yunan hekimi Hipokrat “Astroloji bilgisi olmayan bir hekimin kendisine hekim demeye hakkı yoktur” demiş.Orta çağda yıldızlar anlam yüklü ,astrolojiye  olan inanç ise neredeyse evrenselmiş.Bir insanın sağlığı ve kişiliği üzerinde gezegenlerin ve yıldızların etkili olacağına inanılırmış.Ortaçağ doktorları 18. yüzyıla kadar en yaygın sağlık müdahalesi olan flebotomiyi uygulamadan önce gece gökyüzünü dikkatle inceler  ve ayrıntılı elle çizilmiş çizelgelere başvururlarmış. Örneğin; ayak rahatsızlığını tedavi etmek için bir doktor, Balık burcunun konumuna göre gece gökyüzüne danışır, hastanın damarını açmak için göksel konumları ve ilgili zamanı, yeri ve yöntemi hesaplar, el yazmasındaki çeşitli tabloların yorumlanmasını yaparmış.

Astrolojinin tıbba uygulanmasına  geleneksel olarak İyatromatematik günümüzde ise Tıbbi Astroloji yada Medikal Astroloji denir.Zodyak’ın on iki burcu güneş ,ay ve güneş sisteminin gezegenleri ,tıbbi astrolojinin dili, teorisi ve pratiğinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Tıbbi Astroloji , yol gösterici ilkesiyle Hermetik felsefeden doğmuştur.

“Yukarıda nasılsa, aşağıda da öyle. İçerisi nasılsa dışarısı da öyle”

Bazıları, Hipokrat gibi, Tıbbi Astrolojinin sadık savucuları olurken , Galen gibi diğerleri daha şüpheli ve şüpheci bir eğilime sahip olmuşlardır.Eskilerin bir hastalık hakkındaki bilgileri belirlemeye çalışma şekli,gezegenlerin ve yıldızların konumlarını gözlemlemeleri bazılarımıza oldukça garip gelebilir.Ancak eskiler dünyayı ve evreni bugün bizim yaptığımızdan farklı bir şekilde görmüş; çevrelerindeki dünyayı deneyimledikleri gibi algılayıp yorumlamışlar.Bu nedenle, kendi deneyimleri ile gezegenlerin ve yıldızların arasında buldukları bağlantıları kabul etmekte hiçbir sorun görmemişler.

Tabii ki, birinin sadece doğum haritasına yada burcuna bakarak  sağlığı için kesin bir teşhis veya tahmin yapılması doğru olmaz . En doğru teşhis bu işin uzmanları olan doktorlarımız tarafından yapılmalıdır.Fakat  tıbbi astroloji ile burcunuzun yada dogum haritanızın fiziksel ve zihinsel sağlıkla ilişkisini keşfetmek ve kendinize bakma konusunda temkinli olmak ve bunu bir ipucu gibi görmek mümkündür.Tıbbi Astrolojinin kendine özgü bir takım kullanımları ve faydaları vardır .Sokrates,  kendini bil kendini tanı demiştir.Gerçekten, her bireyin yaşamı kişiselleştirilmiş bir şifa yolculuğudur bu yolculukta kendimizi tanımaya çalışır iken tıbbi astrolojiden de bazı ipuçları toplayabilir riskli alanları görebilir  daha kaliteli yaşamamıza katkıda bulunabiliriz.

Tıbbi astrolojide her gezegen, yönettiği burç ile birlikte birçok vücut parçasını ve işlevini denetler.Dört element ve niteliklerde tıbbi astrolojinin önemli bir parçasıdır.

Tıbbi astrolojide Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter , Satürn ,Uranüs ,Neptün ve Pluto  gezegenlerinin yanı sıra ışıklar olarak Güneş ve Ay kullanılır. Hepsinin sağlığımız üzerinde önemli etkileri var  ve her biri doğum haritamızda bulundukları burç ev konuma bağlı olarak bize bazı ipuçları ,aldıklari açılara göre ise bazı olasılıkları gösterirler.Güneş ve Ay Tutulmalarının da  burçlara göre sağlımız üzerinde etkileri bulunur.Ayrıca altıncı ev genel olarak sağlık konularını ifade eder ve sağlıkla ilgili bir çizelgedeki en önemli evdir.

BURÇLAR VE TEMSİL ETTİKLERİ BÖLGELER

Koç baş bölgesini

 

Boğa boyun boğaz

 

İkizler omuzları

 

Yengeç göğüsleri

 

Aslan kalbi

 

Başak mideyi

 

Terazi alt karın bölgesini

 

Akrep cinsel uzuvları

 

Yay kalçaları ve uylukları

 

Oğlak dizleri

 

Kova alt bacakları

 

Balık ayakları temsil eder .

 

Astroloji, kader ve özgür irade arasında bir seçim değil, bir potansiyeller haritasıdır. Her burcun, özellikle güneş , ay ve yükselenimizin hayatımızda nasıl tezahür ettiğinin bilinçli olarak farkında olur isek , refahımızı daha iyi optimize edebiliriz.

Sağlıklı Günler Dilerim

 

Astrolog & Grigori Grabovoi Egitmeni EBRU CEYLAN ÇAP

Mail: capebruceylan@gmail.com

İnstagram: byprimarima

 

 

Bir yanıt yazın