Son Dakika

Çocuklarda işitme kaybı sorunları dil gelişimini olumsuz etkiliyor

Çocuklarda işitme kaybı sorunları dil gelişimini olumsuz
etkiliyor
Özellikle yeni doğan bebeklerin işitme sağlığının yerinde olup olmadığı sorusu, anne ve babaların üzerinde en çok durduğu konu başlıklarından biri… May İşitme Cihazları Uzmanı Odyolog Mehmet Tarık Kaya, işitme probleminin erken aşamada ortadan kaldırılmaması halinde çocuğun yaşına uygun konuşma ve dil gelişiminin sekteye uğrayabileceğini söyledi.
İşitme sağlığı; çocukların dil, konuşma, sosyal, duygusal ve akademik gelişimi için hayati önem taşıyor. Sağlıklı bir işitme sürecinde çocuklar, konuşma seslerini ve çevredeki diğer sesleri dinleyerek öğreniyor. Ancak pek çok anne ve baba doğum aşamasından itibaren çocukların işitme sağlığı hakkında soru işaretleri taşıyor. Yeni doğan işitme taramasının bebekteki işitme durumunu tanımlamak için en doğru yöntem olduğunun altını çizen Odyolog Mehmet Tarık Kaya, işitme problemlerinde erken teşhisin kritik önemde olduğunu vurguladı.
Kaya, “Çocuğunuzun işitmesiyle ilgili bir sorun var ve normal işitemiyorsa, erken müdahale ile işitme problemini ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Çünkü beynimizdeki işitmeden sorumlu bölge, işitme kaybı sebebiyle yeteri
kadar uyaran alamazsa çocuğun yaşına uygun konuşma ve dil gelişimini sağlaması zor olacaktır. Bu nedenle işitme kaybının mümkün olduğunca erken tespit edilmesi, işitme kaybı nedeniyle oluşacak eksikliklerin erken müdahale ile giderilebilmesi için çok önemlidir.” dedi.
Yeni doğanlarda işitme testleri için 48 saat beklenmeli Hastanelerde zorunlu olarak yapılan yeni doğan işitme taramasının kısa ve ağrısız bir işlem olduğunu anlatan Kaya, bu test için en sağlıklı sonucun doğumdan 48 saat sonra alınabildiğini söyledi. Kaya “Yeni doğan işitme taraması bebekteki işitme durumunu tanımlamak için çok güvenilir ve doğru bir yöntemdir. Ancak bebek ilk tarama testinden geçmezse bu kesin işitme kayıplı olduğu anlamına gelmez. Daha detaylı bir değerlendirme için belirlenen bir süre sonra işitme testi tekrarlanır.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın