Son Dakika

“Duyuyorum ama anlamıyorum”

Kırklı yaşlarda başlayan “Duyuyorum ama anlamıyorum” şikâyetleri ‘Presbiakuzi’den kaynaklanabilir

 Yaşlanmanın etkisiyle işitme sisteminin hassasiyetinde azalma sonucu ortaya çıkan Presbiakuzi (yaşa bağlı işitme kaybı) yaşayanlar, işitme cihazlarıyla hayatına sorunsuz devam edebiliyor. May İşitme Cihazları Uzmanı Odyolog Mehmet Tarık Kaya, tedavisi olmayan bu rahatsızlığın çözümünün gelişen teknolojide yattığını söyledi.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte kulak hassasiyetinin azalmasıyla işitme sorunlarına yol açan Presbiakuzi (yaşa bağlı işitme kaybı), pek çok insanın yaşamını olumsuz etkiliyor. Genellikle kırklı yaşların başından itibaren başlasa da kişiler tarafından çoğu zaman geç fark edilen Presbiakuzi, “duyuyorum ama anlamıyorum” şikâyetleriyle ortaya çıkıyor. Yüksek frekanslı sesleri (ince sesleri) tutan ve her iki kulakta da meydana gelen sensörinöral işitme kaybına, kişisel ve çevresel faktörler sebep oluyor. Presbiakuzi’nin başlıca nedenleri arasında kulağı besleyen ince damarların özelliklerini yitirip eskisi gibi kan taşıyamaması, işitme sinirinin yaşla birlikte özelliğini kaybetmesi ve işitme hassasiyetinde azalma gibi faktörler gösteriliyor.

Yaşa bağlı işitme kaybının şu an için bilinen bir tedavisi olmamasından dolayı işitme cihazı kullanılması gerekiyor. May İşitme Cihazları Uzmanı Odyolog Mehmet Tarık Kaya, “Prebiakuzi sinirsel tipte bir işitme kaybı olduğundan, maalesef tedavisi bulunmuyor. Ancak günümüz teknolojisi her geçen gün bu tarz rahatsızlıklara karşı yeni çözümler sunuyor. Gelişen teknolojiyle işitme cihazları yaşlılığın getirdiği işitme kayıplarını minimum düzeye indiriyor.” dedi. Mehmet Tarık Kaya, Prebiakuzi hakkında şu bilgileri verdi:

Presbiakuzi belirtileri nelerdir?

40’lı yaşların başlarında ortaya çıkan Presbiakuzi, geç yaşlarda ortaya çıkan fark ettirici belirtilere sahiptir. Bireylerde işitme kaybı, kulak çınlaması ve konuşulanları anlamama gibi şikayetler en sık görülen belirtilerdir. Karşısında konuşan bir kişinin söylediklerini tekrarlatma isteği, kalabalık ortamlarda konuşmaların karışması ve odaklanamama, televizyon, telefon gibi cihazların seslerini gereğinden fazla açarak kullanmak da dışardan gözlemlenebilecek belirtiler arasındadır. En belirgin sorun ise işitme azlığından önce gelişen konuşmayı ayırt etme yeteneğinin azalmasıdır. Daha sonra ise işitme kaybı ve iletişim güçlüğü yaşamaya başlar.

Presbiakuzi tanısı nasıl koyulur?

İşitme kaybı şikayetleriyle başvurduğunuz sağlık kuruluşundaki Kulak Burun Boğaz Uzmanınız tarafından kulağınız muayene edilir ve işitme kaybına yol açabilecek başta kulak kiri, dış kulak yolu iltihabı, orta kulak iltihabı, kulak zarında delik gibi diğer işitme kaybı nedenlerinden herhangi birisi olmadığından emin olunur. Daha sonrasında odyoloji kliniklerinde uzmanlar tarafından sorun araştırılır ve gerekli odyolojik değerlendirmeler yapılır. Uzman doktor tarafından belirlenen işitme kaybının derecesi ve tipine tedaviye başlanır.

Prebiakuzi Tedavisi Nedir?

Yaşa bağlı işitme kaybı sinirsel bir hastalık olduğundan dolayı tedavisi bulunmamaktadır. Hastaların işitme kabiliyetleri daha iyi düzeye getirilmesi için işitme kaybı yaşan kişilerin işitme cihazı kullanması gerekmektedir. Ayrıca konuşma ayırt etme skoru düşük olan hastalarda cihaza ek olarak, azalan sosyal hayata dönüş ve karşılıklı konuşmalar, kişinin eski konuşma düzeyine dönmesinde etkili olacaktır. Çünkü uzun süreli işitme kayıpları alzheimer ve demans riski artmaktadır.

Bir yanıt yazın