Son Dakika

OYUNCAK TEMİZLİĞİ

OYUNCAK TEMİZLİĞİ

OYUNCAKLAR günümüzde çocukların ilgisini çekecek şekilde çeşitli ve çok farklı maddelerden yapılmış, farklı renklerde ve farklı özellikte olabilirler. Ancak en iyi oyuncak, çocuğun tekrar tekrar oynamak isteyeceği ve her defasında ona daha çok oyun ve daha fazla haz veren oyuncaklardır.

Oyuncakların tekrar kullanılır olmaları hijyen ve temizlik açısından önemini ortaya koymaktadır. Oyuncakların mikrobiyal toplayıcı ortamı oluşturabileceği akılda tutularak temizliklerine özen gösterilmelidir. Bunu sağlamanın aslında en temel kuralı, en iyi ve ucuz yolunun da çocuklara el yıkama alışkanlığının kazandırılması olduğu unutulmamalıdır.

Oyuncak temizliği

PLASTİK
LEGO’ gibi plastik oyuncaklar 40°C suda süngerle ya da yumuşak bir bezle yıkanabilir. Suya biberon temizleyici, doğal sabun ya da sirke gibi hafif bir temizleyici de ekleyebilirsiniz. Diş kaşıyıcı, çıngırak gibi ağızla temas eden oyuncakları daha sık yıkamak gerekir. Onların temizliği için emzik-biberon yıkamak için kullandığınız deterjan ve petrol türevi içermeyen temizleyici ve ılık su kullanılmalıdır. Bu tür oyuncakları arada bir biberonlarla birlikte sterilizatöre de atabilirsiniz.

BANYO OYUNCAKLARI
Banyo oyuncakları da banyodan hemen sonra tıkanmalı , bezle veya havluyla kurulanmalı ya da suyun içinde bırakmayarak kuruyabilecekleri bir yere konmalıdır.

AHŞAP
Doğal, sağlam, sağlıklı, ahşap oyuncaklar en fazla birkaç ayda bir kaç kez hazırlayacağımız 1’e 10 oranda sirkeli su karışımıyla silinebilir. Ahşabı çok ıslatmamak gerekiyor, bu yüzden temiz bir bezi bu karışımda ıslatıp iyice sıktıktan sonra kullanmak en mantıklısı. Sonrasında mutlaka kuruyabilecekleri bir ortama konmalılar.

KUMAŞ
Kumaştan kitaplar, peluş hayvanlar, aktivite kitapları , bez bebekler, uyku arkadaşları… En çok tozlanan, kirlenen oyuncak grubudur ve ev tozu akarları için de barınaktır. Hepsini çamaşır yıkama filesine ya da yastık kılıfının içine koyarak, sabun tozu, sirke ya da çocuğunuzun deterjanıyla çamaşır makinesinde 30 derecede yıkayabilirsiniz. Üzerlerinde hassas bir aksesuar yoksa peluş oyuncakları kurutma makinesinde de kurutabilirsiniz.

KİTAPLAR
Evet kitapları da temizlemekte fayda var. Nemli hafif sabunladığınız bir bezle kitapları sayfa sayfa silmek mümkün.
 
HAMURLAR
Temizlenmesi mümkün olmadığı için oyun hamurlarını , belirli periyodlarda değiştirmek gerekir. Özellikle hastalıklar sonrasında çocuğunuzun o sırada oynadığı hamurları ayırın ve atın.

Dr. Efsun Sızmaz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Aile Danışmanı
Profesyonel Öğrenci Koçu

Bir yanıt yazın