Son Dakika

Tatil sonrası eski forma kavuşmanın 10 yolu

Tatil sonrası eski forma kavuşmanın 10 yolu

Tatilde yeme içmeyi abartanlara tavsiyeler

 Tatil dönemlerinde rutin beslenme düzeninin değişmesi tartıda ani kilo değişikliklerine sebep olabilir. Tatil sonrasında vücutta ödemin de görülebileceğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, tatil sonrasında eski forma kavuşmak için 10 tavsiyede bulundu.

-Uyanır uyanmaz 2 bardak olmak üzere günde 2.5-3 litre su içilmeli.

-Her gün 2 fincan yeşil çay tüketilmeli.

-Haftada en az 3 gün düzenli olarak tempolu yürüyüş veya bir egzersiz yapılmalı.

-Tatil sonrasında dışarıda yemek yemekten, paketli ürünlerden, tatlı ve kızartmalardan uzak durulmalı.

-Aşırı tuzlu besinler, salamura ve turşulardan uzak durulmalı.

-Tatilde kızartma türevi yemekler çok kaçtıysa eğer, alınan yağ miktarını azaltmak için tatil sonrası salatalara yağ eklenmeyebilir. Kızartmadan uzak durulmalı, haşlama/fırınlama/ızgara yöntemleri tercih edilmeli.

-Eğer peynir çeşitleri, etli yemekler ve ızgara et çeşitleri abartıldıysa fazla miktarda protein alarak karaciğer ve böbrek yorulabileceği için tatil sonrasında bir süreliğine etsiz bir beslenme düzenine geçilebilir. Et yerine baklagiller gibi bitkisel proteinler tercih edilebilir.

-Eğer tatilde tatlı ve hamur işi abartıldıysa, günlük beslenmede şeker içeriği yüksek besinler, tatlılar, hamur işleri, makarna, ekmek ve meyve azaltılmalı.

-Aynı zamanda fazla tüketilen bu yiyecekler vücutta ödem tutulmasına da neden olarak tartıdaki değerde ani artışlara sebep olabilir. Ödemi atmak için her öğün öncesi 2 bardak su tüketerek öğünlerde ödem atıcı özelliği fazla olan roka, tere, maydanoz ve dereotu tüketilebilir. Bunlar ödemin atılması için yeterli gelmezse akşamları ekstra ısırgan otu/kiraz saplı çay gibi bitki çayları içilebilir.

-En az 2 hafta boyunca bu kurallara uygun olacak şekilde bir beslenme sağlanırsa kısa sürede dengeleme sağlanabilir.

 

Bir yanıt yazın