Son Dakika

 Travma sonrası psikolojik ilk yardım, kişinin olaya uyum sürecini hızlandırıyor

 Travma sonrası psikolojik ilk yardım, kişinin olaya uyum sürecini hızlandırıyor

Doğal afetler, şiddet olayları, salgın hastalıklar, istismar olayları ve daha niceleri fiziksel ve psikolojik etkiler ortaya çıkarıyor. Travmatik etkiler oluşturan bu olaylara anında müdahale edilmediğinde daha büyük sorunlara sebebiyet verebileceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Esra Savaş, ‘’Psikolojik İlk Yardım (PİY), terapi veya tedavi değildir. Olayı yaşayan kişinin, öncelikli olarak üzerinde hissettiği stresin azaltılması sağlanır. Bu sayede bireyin travma sonrası uyum süreci artar ve hızlanır’’ dedi.

‘2020, Türkiye’de 1940’tan sonra en fazla meteorolojik afet yaşanan yıl oldu
AFAD’ın yaptığı açıklamalara göre, 180 ülkenin yer aldığı ‘En Riskli Ülkeler Endeksi’ listesinde Türkiye 113. ülke konumunda bulunuyor. Özellikle 2020 yılında yaşanan doğal afetler, ülkemizde 1940 yılından beri en fazla meteorolojik afetin yaşandığı yıl oldu. Bu durum gösteriyor ki; tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de ruhsal ve fiziksel ilk yardım hizmetlerine ihtiyaç oldukça büyük. Akut kriz durumunun hemen ardından yapılacak olan ilk durumdaki sıkıntıyı azaltarak, uyum sürecini artırmayı hedefleyen psikolojik ilk yardım, kişinin daha fazla zarar görmesini engeller. Psikolojik ilk yardım, afet veya terörizme maruz kalan çocuklar, ergenler, ebeveynler/bakıcılar, aileler ve yetişkinlere, ilk müdahale ekipleri ve diğer afet yardım görevlileri tarafından yapılabilmektedir.

“Eğitimini almış herkes, psikolojik ilk yardım yapabilir”

Tıpkı birçok eğitim kurumu tarafından verilen ilk yardım dersleri gibi psikolojik ilk yardım eğitimleri de gönüllülük gösteren herkes tarafından alınabiliyor. Özellikle kriz anlarından hemen sonra uygulanan psikolojik ilk yardım, kişinin şok anını daha kolay atlatmasına yardımcı olmakta. İstanbul Gelişim Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Esra Savaş, gerekli eğitimi alan herkesin, psikolog veya psikiyatrist olması fark etmeksizin, uygulayabileceği bu ilk yardım alanı ile şok içinde olan birçok bireye yardım edilebileceğini belirtti.

Kaynak: İHA

Bir yanıt yazın