Son Dakika

Okul çağındaki çocukların yeterli ve kaliteli su tüketmesi büyük bir önem taşıyor

Okul çağındaki çocuklar için su tüketimi, öğrenme kapasitelerini artırmanın yanı sıra fiziksel aktivitelerini destekler ve konsantrasyonlarını güçlendirir. Bu nedenle yeterli ve düzenli su tüketimi, okul çağındaki çocukların sağlıklı gelişimi için büyük bir önem taşıyor. Bağışıklık sistemi, beden sağlığı ve zihinsel performans üzerindeki olumlu etkileri ile farklı yaş gruplarındaki çocukların güvenli ve kaliteli suları tüketmesi gerektiğine dikkat çeken Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, eğitim çağındaki çocukların, su tüketimine ilişkin bilgiler verdi.
Okul çağındaki çocukların, sağlıklı gelişimi için beslenmeleri ve yeterli miktarda güvenli ve kaliteli su içmeleri büyük bir önem taşıyor. Çocuk ve gençler için yeterli ve düzenli su tüketiminin, sağlıklı bir yaşantının vazgeçilmezleri arasında bulunduğunu vurgulayan Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, çocukların zihinsel gelişimleri ve anlama kapasiteleri için içtikleri su miktarının da çok önemli olduğunu söyledi.
“Uzun süreli susuzluk konsantrasyon kayıplarına yol açabiliyor”
Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, “Su tüketimi, vücudun sağlıklı işleyişi için çok önemlidir. Konsantrasyonun sürdürülmesinde kritik bir rol oynar. Su içmenin azlığı, özellikle uzun süreli susuzluk durumlarında konsantrasyon kayıplarına yol açabilmektedir. Bu nedenle, okul çağındaki çocukların yeterli su tüketmesi, fiziksel performanslarını arttırmada ve konsantrasyonlarını sürdürmeleri için önemlidir.” diye konuştu.
“Mutlaka doğal kaynak ve doğal mineralli sular tercih edilmeli”
Doğal kaynak ve doğal mineralli suların tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Aktepe, “Su tüketimi kadar su kaynaklarının seçimi de büyük bir rol oynamaktadır. Doğal kaynak ve doğal mineralli sular, sadece susuzluğu gidermekle kalmaz, aynı zamanda vücuda önemli katkılar sağlar. Bu nedenle, su seçiminde doğal kaynak ve doğal mineralli suların tercih edilmesi, sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçası olarak görülmektedir.”

Bir yanıt yazın